معرفی کنگره علمی حکیم نظامی

معرفی کنگره علمی حکیم نظامی

ای همه هستی زتو پیدا شده

 

خاک ضعیف از تو توانا شده

زیر نشین علمت کائنات ما به تو قائم چو تو قائم به ذات

خداوند را شاکریم توفیق داده در زمینه فرهنگ و ادب شعر فارسی قدمی برداشته و در جهت معرفی و پاسداشت شاعر بزرگ قرن ششم هجری، حکیم نظامی گنجه‌ای تلاش ارزشمند را از مجموعه اساتید، معلمان و فرهنگ و ادب دوستان ایران اسلامی و سایر کشورها شاهد باشیم.

 کنگره بزرگداشت حکیم نظامی که در جهت ارزش‌گذاری و معرفی حکیم نظامی گنجه‌ای، شاعر فارسی‌گوی ایران اسلامی که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است بلکه تأثیر شیوه او بر شعر و فرهنگ و ادب فارسی بی‌نظیر است.برای دومین بار توسط سازمان بسیج فرهنگیان استان آذربایجان شرقی با همکاری دانشگاه های استان، اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و سازمانها و ارگانهای مرتبط و علاقه مند به فرهنگ اسلامیو ایرانی برگزار می گردد.

روز ۲۱ اسفند در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام حکیم نظامی گنجه‌ای ثبت گردیده و  نیز در تلاش است که با دعوت از نظامی شناسان و مشاهیر ادب فارسی  ایران و سایر کشورهای اسلامی بتواند با کمک‌گیری از نهادهای بین‌المللی، یک روز را در طول سال بنام حکیم نظامی گنجوی در سطح جهان ثبت نماید.

شاعران و اندیشمندان، سرمایه فرهنگ هر کشوری می‌باشند و هر ایرانی علاوه بر محافظت از سرمایه‌های خود باید بتواند با معرفی آنان، گفتمان کشور خودش ایران را که گفتمان الهی اسلامی، صلح و دوستی هست را به جهان معرفی نماید.

و پرواضح است که هدف برگزاری این‌چنین کنگره‌هایی بهترین فرصت برای معرفی داشته‌های فرهنگ فراملی کشورمان هست.

معرفی کنگره بزرگداشت حکیم نظامی

حکیم نظامی گنجه‌ای علاوه بر اینکه شاعری بزرگ و پرآوازه هست توجه ویژه‌ای به مضمون‌های اخلاقی و اندرزی دارد و این شاعر بزرگ فردی زاهد حکیم و عارف بوده و بررسی آثار ارزشمند وی می‌تواند الگویی برای نسل جدید باشد.

بزرگ‌ترین داشته  سرمایه ما اعتقادات  الهی و کشور عزیزمان ایران هست و ما باید با هر زبان و قومیت از تمامیت ارضی کشورمان محافظت نماییم و شعر معروف این شاعر بزرگ ایرانی را همیشه به یاد داشته باشیم نصب العین خود قرار دهیم.

همه عالم تن است و ایران دل               نیست گویند زین قیاس خجل

مطلب پیشنهادی

جامعه شناسی شعر حکیم نظامی

در  مقاله جامعه شناسی شعر حکیم نظامی می خوانیم : تعریف جامعه شناسی شعر- شعری پیوسته با جامعه - هستی شناسی نظامی - سرنوشت - ناپایداری جهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *