سخنرانی علامه جعفری درباره نظامی گنجوی

کلیپ سخنرانی علامه جعفری درباره نظامی گنجوی در دانشگاه تبریز سال 1372 تحت عنوان بررسی افکار و اندیشه های نظامی گنجوی را در این قسمت براتون آماده نمودیم لازم به توضیح است که این کلیپ در اولین کنگره بین المللی نظامی گنجوی در سال 1396 در تالار معلم تبریز نیز پخش شد.

سخنرانی علامه جعفری درباره بزرگداشت نظامی گنجوی

درباره نظامی

شخصیتهایی که از سوی مردم ایران مفتخر به دریافت لقب “حکیم” شده اند، حکمت (تأله و معرفت) و فلسفه را (حقیقتا) می شناخته اند و اعطای چنین لقبی به آنها به طور تصادفی نبوده است. حتی اگر نتوان چنین شخصیتهایی را به عنوان فیلسوف یا حکیم به معنای دقیق این واژگان در نظر گرفت، باز قضیه ی همین طور است. این سخن در هیچ مورد دیگری همانند حکیم نظامی گنجوی، صادق نیست، کسی که عالی ترین نمونه های ادبیات فارسی را پدید آورد. او گرچه (هیچ گاه) رسالات فلسفی ننوشت، (اما با این حال) نه تنها در استدلال برهانی و علوم عقلانی عصر خود استاد بود، بلکه مرد “دانایی” نیز بود که با “علم حضوری” و نیز تصوف و سنت باطنی ای که تجلی عمده ی حکمت جاویدان است، آشنا بود.
خرد هر کجا گنجی آرد پدید *** ز نام خدا سازد آن را کلید

مقبره حکیم نظامی گنجوی
مقبره حکیم نظامی گنجوی

نظامی از شاعرانی است که باید او را در شمار ارکان شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. وی از آن سخنگویانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد و تکمیل سبک و روشی خاص دست یابد. اگر چه داستانسرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده لیکن تنها شاعری که تا پایان قرن ششم توانسته است شعر تمثیلی را به حد اعلای تکامل برساند نظامی است. وی در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع معانی و مضامین نو و دلپسند و تصویر جزئیات با نیروی تخیل و دقت در وصف مناظر و توصیف طبیعت و اشخاص و بکار بردن تشبیهات و استعارات مطبوع و نو، در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته است.

مطلب پیشنهادی

جامعه شناسی شعر حکیم نظامی

در  مقاله جامعه شناسی شعر حکیم نظامی می خوانیم : تعریف جامعه شناسی شعر- شعری پیوسته با جامعه - هستی شناسی نظامی - سرنوشت - ناپایداری جهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *